Teated

NB! dr. Anu Jõemägi puhkab 13.05-21.05.3024, asendab dr. Tiina Josua.

1. Perearsti nõuandetelefoni 1220 meelespea!

  • Terviseküsimustes nõustab perearsti nõuandetelefon 1220 ööpäevaringselt (24/7) eesti ja vene keeles.
  • Inglise keeles nõustatakse iga päev ajavahemikus 15.00–17.00.
  • Nädalavahetustel ning riigipühadel 08.00–22.00 pikendavad nõuandetelefoni arstid vajadusel retsepte, välja arvatud psühhotroopseid, narkootilisi jt kangetoimelisi ravimid. Väljastada ei saa ka esmaseid ravimiretsepte, nt antibiootikume, silmatilku, valuvaigisteid.
  • Haigestumisest teavitada ja töövõimetuslehe vajadusest märku anda saab nädalavahetustel ning riigipühadel helistades nõuandetelefonil 1220 (08.00–22.00). Nõuandetelefoni arst saab teha sissekande patsiendi digilukku, et info jõuaks pöörduja perearstile. Seejärel peab patsient võtma ühendust oma perearstikeskusega, et töövõimetuslehe vajadusest märku anda.

Siinkohal tuleb arvestada, et tegemist on haiguslehe soovi teatamisega ning lõpliku otsuse lehe kinnitamiseks ja avamiseks teeb perearst.

 2. Pressiteade (08.07.21): Perearstide selts: iga kooliteed alustav 1. kassi laps peab enne kooliaasta algust käima perearsti vastuvõtul

Perearstid tuletavad meelde, et enne kooliaasta algust tuleb kooliteed alustavatel 6-7-aastastel lastel käia perearsti juures. „Lapse koolieelne tervisekontroll tehakse perearstikeskuses vastavalt kehtivale juhendile,” selgitas perearstide seltsi juht dr Le Vallikivi.

Eraldi tõendit visiidi kohta perearstid ei väljasta, kuna andmed sisestatakse tervise infosüsteemi, millele on juurdepääs kõikidel tervishoiuasutustel, sealhulgas kooliõdedel. Tõendid olid vajalikud ajal, mil kooliõel ei olnud juurdepääsu perearsti juures tekkinud terviseandmetele.

„Lapse koolieelne tervisekontroll perearsti juures on väga vajalik, kuid pabertõendid jäägu 20ndasse sajandisse,” ütles dr Le Vallikivi. „Kooliõdedel on juurdepääs tervise infosüsteemile ning piisav ülevaade lapse tervisest,” kinnitas dr Vallikivi.

Perearstide Selts on võtnud vastu otsuse lõpetada tõendite väljastamine, milleks puudub nii sisuline kui ka seaduslik alus. Nii terviseseisundi hindamiseks kui ka erinevate tervisemurede korral tuleb aga ikka pöörduda oma perearstikeskusesse.

3. Kasutame e-perearstikeskuse rakendust

Turvalisema infovahetuse nimel oleme kasutusele võtnud e-perearstikeskuse rakenduse, kuhu tuleb ID-kaardi või mobiili-ID-ga sisse logida.

Igasugused tervisesse puutuvad tegevused: retseptide pikendamine, haigestumisest teavitamine, vastuvõtule registreerimine, visiidi aja muutmine, analüüside vastused, tervisetõendite taotlemine, tervisemured – palun saatke kiri selle keskkonna vahendusel: https://www.eperearstikeskus.ee/patient/

Telefoni teel kontakteerumine loomulikult ka säilib.

4. Alljärgnev teade on 3-aastaste laste vanematele enne arsti visiiti.

Kallid lapsevanemad!

Et meie koostöö sujuks, trükkige palun enne visiiti välja laste nägemiskontrolli tabel ja mängige lapsega selle abil arstilkäiku. Lapsel tuleb kujutistele nimetused panna – õun, maja, rõngas, kast – või ütelda just sellised sõnad, mis talle tunduvad kõige õigemad. Näidake tabelit 1-2 meetri kauguselt. Laps peab vaadates sulgema käe või mingi kattega ühe silma ja nimetama kujundeid, mida Te talle näitate. Samasugune toiming ootab last ka arsti juures. Kui ta juba varakult teab, mida temaga seal tehakse, ei karda ta nii palju ja tulemused on paremad.

Tabel

5 . Oleme praktikabaasiks Tartu Tervishoiu Kõrgkooli ja Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli üliõpilastele ning Tartu Ülikooli arstitudengitele. Õdede praktika koordinaator on õde Pille Soon, kelle poole saab pöörduda meilitsi – perearstrakvere@gmail.com – või telefoni teel numbril 3278343. Arstitudengite praktikaga tegeleb perearst Anu Jõemägi (ühenduse saamiseks palume helistada tel 3278343 või kirjutada keskuse üldmeilile perearstrakvere@gmail.com )